Jakie paliwo wybrać do kotła?
Rodzaje paliw do kotłów grzewczych
Wybór paliwa do domowego kotła grzewczego determinuje późniejsze koszty eksploatacji.
Kotły mogą być zasilane paliwami stałymi (drewno, węgiel, pelety), gazem (gaz ziemny) oraz płynnymi (olej opałowy). Przy wyborze rodzaju paliwa należy kierować się jego ceną, kalorycznością oraz wygodą stosowania.
Paliwa stałe stosowane w domowych kotłach:
1. Drewno kominkowe jest najstarszym paliwem wykorzystywanym przez ludzi. Ten rodzaj paliwa jest regularnie
jest samoregenerujący się, co oznacza, że w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel czy gaz ziemny, nigdy się nie wyczerpuje. Wartość opałowa drewna zależy od jego rodzaju i może wynosić od 14 do 16 MJ/kg.
2. Węgiel – najczęściej używany jest węgiel, rzadziej węgiel brunatny. Początkowo ten naturalny rodzaj paliwa powstawał z roślin zatopionych na bagnach. Duże zmiany ciśnienia i temperatury, w tym narażenie na mikroorganizmy, doprowadziły do rozkładu roślin. W procesie rozkładu powstał torf, później węgiel brunatny, a następnie węgiel kamienny. Należy zauważyć, że wartość opałowa węgla brunatnego wynosi od 7,5 do 21 MJ/kg, a węgla kamiennego od 21 do 30 MJ/kg.
3. Pelety – składają się z odpadów drzewnych pochodzących z piłowania, strugania lub pozyskiwania drewna. Nadwyżki w takiej produkcji są rozdrabniane i prasowane pod wysokim ciśnieniem, bez dodatku ściągającej chemii. Pelety mają często postać cylindrów. Wartość opałowa wynosi od 15 do 19 MJ/kg.
4. Ekogroszek. Ten rodzaj paliwa produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Ten rodzaj paliwa został stworzony do spalania małych objętości w automatycznych kotłach. Do jego produkcji wykorzystuje się wysokokaloryczne (5600-6000 Kcal/kg) gatunki węgla, takie jak D (długi płomień) czy B (brunatny).
Zastosowanie tej klasy węgla pozwala na uzyskanie stosunkowo dużej ilości ciepła
niewielka ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Jego kaloryczność wynosi od 20 do 30 MJ/kg.
5. Gaz ziemny to palny związek węglowodorowy wydobywany ze skorupy ziemskiej. Gaz jest bezwonny i nietoksyczny, ponieważ składa się głównie z metanu. Sam metan nie jest substancją toksyczną i nie zatruwa organizmu człowieka. Należy jednak pamiętać, że metan ma działanie duszące. Faktem jest, że rozpuszczając się w powietrzu, metan zaczyna szybko wypierać z niego tlen. Osoba, która wdycha powietrze zawierające metan, zaczyna odczuwać głód tlenu ze wszystkimi wynikającymi z tego okolicznościami. Oprócz metanu gaz ziemny zawiera siarkowodór, etan, azot, propan, butan i dwutlenek węgla. Wartość opałowa tego wysokoazotowego paliwa może sięgać prawie 38 MJ/kg.
6. Olej opałowy jest wytwarzany z ropy naftowej. Ropa z kolei jest nośnikiem energii (podobnie jak węgiel),
powstały wiele milionów lat temu ze szczątków roślin i zwierząt. Jego kaloryczność wynosi 36 MJ/kg.
Podsumowując, należy zauważyć, że wybór systemu ogrzewania pomieszczeń zależy od wielu czynników, w tym od rzeczywistych kosztów energii w danym regionie kraju.