Blog

Jak przygotować kocioł na paliwo stałe na zimę?

Jak przygotować kocioł na paliwo stałe na zimę?

Zanim „mączliki” odlecą, a temperatura ustabilizuje się poniżej ośmiu stopni, konieczne jest przygotowanie kotła na paliwo stałe (PS) do sezonu zimowego. Jak prawidłowo czyścić kotły i kominy, sprawdźten system grzewczy (SG), powiemy ci instrukcje krok po kroku.

Jak ogrzać kocioł na paliwo stałe

Stosowane obecnie jednostki na paliwo stałe są warunkowo podzielone na 2 grupy w zależności od charakteru zaopatrzenia w paliwo:

 

  1. podręcznik;
  2. automatyczny.

Zastanów się, jak ogrzać kocioł.

Zasada działania kotłów na paliwo stałe

Sprzedawane dziś jednostki z reguły mają już system wentylacji i sterowania. Do pierwszego w

przypisano funkcję doprowadzenia powietrza do komory spalania. Zadaniem jednostki sterującej (czujnik temperatury – na wymienniku ciepła) jest – automatyczna kontrola temperatury i intensywności spalania.

Po zasypaniu paliwa pracą kotła steruje automatyka. Po osiągnięciu optimum przechodzi w tryb tlenia. Kiedy temperatura spada, a ogień jest słaby, doładowanie działa ponownie.

Po zakończeniu paliwa automatycznie włącza się płyn chłodzący, co nie pozwala na szybkie schłodzenie układu. Również funkcję autonomicznego ogrzewania przejmuje czasem kocioł elektryczny – zapasowe źródło ciepła w przypadku wyłączenia jednostki głównej.

Cechy paleniska w zimie

Zimą system operacyjny działa bardziej aktywnie. Aby utrzymać wydajność ważnych urządzeń w chłodne dni, należy wcześniej przygotować kocioł na kluczowy okres. Sprawdź kratki, komin, kanały, inne elementy i mechanizmy. Da to pewność, że system nie ulegnie awarii w sezonie grzewczym w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Czyszczenie
kocioł na paliwo stałe

Eksperci zalecają czyszczenie kotła co najmniej raz w miesiącu, a komina – 2 razy w roku, w tym raz przed sezonem zimowym. Jeśli ta częstotliwość nie zostanie zaobserwowana, sadza z osadami stanie się po prostu betonowa. Wszystko to spowoduje trudności w czyszczeniu, brudne ściany zaczną rdzewieć i najprawdopodobniej doprowadzą do awarii urządzenia.

Proces czyszczenia kotła

Wykonujemy następujące kroki:

  • Czyścimy wymiennik ciepła. Przed czyszczeniem otwieramy specjalnie zaprojektowane włazy techniczne (jeśli występują), ściśle monitorując bezpieczeństwo uszczelki (sznurek azbestowy lub ceramiczny).
    Po wyczyszczeniu wymiennika usuwamy skrobakiem to co się da z powierzchni kotła, a następnie to co okruszyło się z popielnika. Ściany urządzenia czyścić skrobakiem, rurowy wymiennik ciepła specjalną szczotką.
    Silnie gęste lub smoliste zanieczyszczenia są przed usunięciem traktowane specjalnymi środkami.

    Z reguły całkowicie schłodzony kocioł jest czyszczony, a osady smoły najlepiej usuwać, gdy jest jeszcze ciepły.

Metody czyszczenia

Istnieje kilka opcji, które pozwalają usunąć sadzę, osady smoły z kotła:

mechaniczny. Do oczyszczenia kotła z pozostałości spalania stosuje się różne narzędzia (pogrzebacz, szpatułka, skrobak, kryza, szczotka – różne parametry);
chemiczny. Ta opcja z kolei dzieli się na dwie inne: chemiczną obróbkę ścian urządzenia (a także wysypkę na gorącym paliwie) i czyszczenie. Podstawą są odczynniki kwaśne.

Uwaga! Czyszczenie kotła środkami chemicznymi wymaga ścisłego przestrzegania instrukcji!

para. Korzystanie z generatora pary do czyszczenia ścian i jednoczesnej dezynfekcji.
„miękkie strzelanie”. Specjalne urządzenie dostarcza roztwór kredy z sodą oczyszczoną na wymagane powierzchnie.

Przeprowadź sprzątanie centrum handlowego według swoich możliwości. Istnieją również tradycyjne metody. Na przykład sól jest posypywana drewnem opałowym, co pomaga sadzy wylatywać z dymem. Drewno opałowe musi się palić. Nakładali na nie również suszone obierki z ziemniaków. Sekcja

uważa się, że usunięta skrobia pomaga zmiękczyć stwardniałe osady, dzięki czemu łatwiej jest później wyczyścić kocioł.

Ważne: Podczas czyszczenia TC przepustnica powinna być całkowicie otwarta.

Czyszczenie kotłów na drewno.

Instrukcje krok po kroku:

podgrzewamy urządzenie, aby zmiękczyć twardy, smolisty brud;
za pomocą szpatułek i skrobaków usuwamy wszystkie niepotrzebne ze ścian;
po skończeniu doganiamy temperaturę, aby wypalić resztki płytki nazębnej.

Na tym zawodowcu

procedurę można uznać za zakończoną.

Czyszczenie komina

Przed rozpoczęciem ogrzewania konieczne jest oczyszczenie komina. W przeciwnym razie jego przejście może się zawęzić, a nawet całkowicie zamknąć w najbardziej nieodpowiednim momencie. Pokój będzie zimny i zadymiony. A potem musisz czyścić na zimno. Czy nie lepiej zrobić wszystko wcześniej.

Metody czyszczenia

Dostępne są następujące opcje:

Chemiczny. Używamy specjalistycznych preparatów: proszków, granulatów, płynów, brykietów i batonów. Umieszcza się je w piecu, aby w przyszłości uwolnione substancje unosiły się w górę komina, osiadały na ścianach i upłynniały płytkę nazębną. W rezultacie sadza wpadnie do paleniska, które trzeba będzie tylko wyczyścić. Przy silnym nalocie stosuje się również następujące metody.
Mechaniczny. Sama chemia jest niezbędna bez skrobaków, kryzy, szczotek, kabli, ciężarków. Do ścian komina potrzebny będzie skrobak, a do wymienników ciepła szczotki (kryzy itp.). W przypadku braku kieszeni na szambo w kominie będziesz musiał opanować naukę wspinaczki. Na dachu skrobakiem, kablem i obciążnikiem poprawiamy prześwit komina.

Uwaga! Na dachu czyszczenie komina należy wykonać z ubezpieczeniem, rękawiczkami, maską, okularami i antypoślizgowymi butami.

Przygotowanie systemu operacyjnego krok po kroku

Wykonujemy następujące kroki:

Obwód grzewczy jest testowany pod kątem integralności – system jest w pełni napełniony wodą. Zaleca się to zrobić poprzez urządzenie znajdujące się najniżej w CO – zawór odpowietrzający, który umożliwi usunięcie z niego powietrza. Kontrola usuwania odbywa się na otworach wentylacyjnych.
Napełniony system utrzymujemy przez 1,5-2 godziny. W tym czasie sprawdzamy szczelność, szczególnie w miejscach połączeń mechanizmów grzewczych, złączach i gwintowanych połączeniach rurowych.
Jeśli ciśnienie na manometrze spada, nawet jeśli wycieki nie są widoczne wizualnie, powód do kontynuowania
szukaj. Znalezione wady są oznaczane do usunięcia, ale lepiej jest natychmiast wyeliminować wyciek, jeśli wyciek jest słaby.
Złożoną nieszczelność eliminujemy najpierw spuszczając wodę, a następnie wznawiamy kontrolę systemu.
Jeśli wszystko jest w porządku, przeprowadzamy następującą procedurę – próbę ciśnieniową pod ciśnieniem 1,5 atmosfery.
Na koniec próby ciśnieniowej, uruchomienie próbne. A następnym krokiem jest sprawdzenie grzejników z naprzemiennym wyczuciem wszystkich sekcji.
Po zidentyfikowaniu nieogrzewanych resetujemy temperaturę w systemie operacyjnym, usuwamy otwory wentylacyjne i ponownie sprawdzamy. Teraz myjemy te słabo ogrzane (woda jest najpierw spuszczana w systemie grzewczym).
Po wszystkich kontrolach system operacyjny jest myty czystą wodą pod ciśnieniem.

Ostatnią fazą jest napełnienie testowanego układu wodą/płynem niezamarzającym.

Wreszcie

Aby zimą nie pozostać bez ciepła lub z nieco żyjącymi kaloryferami, system grzewczy musi starannie i terminowo przygotować się do zimy. Przeprowadzona naprawa będzie gwarancją, że mróz Cię nie zaskoczy.

Leave a Comment